Bibel med pärmar av silver

Bibel med pärmar av silver
Bibel med pärmar av silver
Bibel med pärmar av silver
Bibel med pärmar av silver
Bibel med pärmar av silver
Bibel med pärmar av silver
Bibel med pärmar av silver
Bibel med pärmar av silver

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

1 000 SEK

BIBEL med silverpärmar, Bibeln eller Den Heliga Skrift, tryckt av Norstedt & Söners Förlag, Stockholm, 1926, främre samt bakre pärmar klädda med silver, bakstycke märkt GAB F8 (1932), främre pärm med monogram O.B, ca 39x27x10 cm

Bibeln har tillhört O Bergqvist, biskop från Lueå Stift

PROVENIENS: Ågerup Säteri, Norra Rörum, Skåne

slitage

640710

2019-05-21