Ringar guld
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RINGAR, 3 st, varav 2 st 18 k guld, en med odlad halvpärla samt rosenslipade diamanter i silvermontering, 1800-talets andra hälft resp 23 k guld, omarbetad vigselring, dekor med fasettslipad lila sten samt orientpärlor, i silvermontering, ringstorlekar ca 17,5 resp 17mm, total vikt 14,7 cm
Lödmärken, en rosensten saknas, oreintpärlor med omfattande slitage samt en pärla saknas
640937
2019-05-06