Vicke Lindstrand vas för Orrefors
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VICKE LINDSTRAND (1904-1983), "Harpspelaren", vas, Orrefors 1939, optikblåst, graverad dekor av harpspelande man och luftbubblor, signerad Orrefors Lindstrand 1490 A5 HH, höjd ca 22,5 cm
Ingår i temaauktion Modern keramik & Konstglas
Nagg, nedslipade hörn
641206
2019-05-09