Joan Miró etsning och färgakvatint
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOAN MIRÓ (Spanien, 1893-1983): Komposition, ur "La Bague d´Aurore", signerad Miró, numrerad 26/60, etsning och färgakvatint, 1958, tryckt av Crommelynck et Dutrou, Paris, utgiven av Louis Broder, Paris, bildstorlek ca 11,5x14 cm,, bladstorlek 37,5x28 cm
PROVENIENS: Inköpt hos Galerie Pierre, Nybrogatan 1, Stockholm, i början av 1960-talet
Gulnat blad, fläckar i nedre kant
641464
2019-05-07