Joan Miró etsning och färgakvatint

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

JOAN MIRÓ (Spanien, 1893-1983): Komposition, ur "La Bague d´Aurore", signerad Miró, numrerad 26/60, etsning och färgakvatint, 1958, tryckt av Crommelynck et Dutrou, Paris, utgiven av Louis Broder, Paris, bildstorlek ca 11,5x14 cm,, bladstorlek 37,5x28 cm

PROVENIENS: Inköpt hos Galerie Pierre, Nybrogatan 1, Stockholm, i början av 1960-talet

Gulnat blad, fläckar i nedre kant

641464

2019-05-07