Modeplanscher 1800-tal, 210 st.
Klubbat för:
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MODEPLANSCHER 1800-TAL, (210). Samling handkolorerade graverade respektive litograferade planscher ur svenska modetidningar 1821-1842 (?).
9 handkolorerade graverade planscher ur Konst och Nyhets Magasin för medborgare af alla klasser... Fjärde årgången (utgiven 1818-22).
Format c:a 270 x 230 mm. Några småfläckar, 1 med utsmetad röd färg (n:o 16).
Tillsammans med c:a 200 planscher ur Magasin för Konst, Nyheter och Moder. Första-nittonde årgången (utgiven 1823-44), varav 196 handkolorerade.
Obs! Årgång 5 av Magsin för Konst... saknas helt, ingen årgång komplett.
Inalles c:a 210 planscher. Samtliga tagna ur band. Varierande skick, revor, fläckar och andra skador förekommer, flera dubletter likaså.
Se text!
641621
2019-05-13