Signerad etsning av Bertil Bull Hedlund
Klubbat för:
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SIGNERAD ETSNING. FRANCE, ANATOLE. Drottning Gåsfot. Översättning Hjalmar Söderberg. Stockholm (P. A. Norstedt & Söbers Förlag) 1945.
4:o (ca 268x193 mm.). 1 signerad etsning, planscher o.a. illustrationer Bertil Bull Hedlund. Medbundet originalomslag.
Välbevarat blått kalvskinnsband, dekoration i guld på främre pärm, inre denteller, guldornerad rygg m. fyra upphöjda bind, hela guldsnitt. Exlibris Gunnar Skiöld. Något nött marmorerad originalpapperskassett. Upplaga tr. i 200 numrerade ex. m. signerad originaletsning av Bertil Bull Hedlund, detta nummer 141.
Se text
641772
2019-05-27