Naturalhistoria 1800-talet, 6 vol.

Klubbat för:

1 900 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

NATURALHISTORIA 1800-TALET (6). Parti omfattande: REBAU. H. Rebaus Naturhistoria för skolan och hemmet med träsnitt och 48 färglagda planscher. Öfversättning... I-II. Stockholm, 1879. Litet nötta röda samtida halvfranska band, första volymen med skadat kapitäl. 2 volymer.

FRIEDRICH. Naturgeschichte aller deutschen Zimmer-, Haus- und Jagdvögel, nebst einem Anhange über die ausländischen Vögel, welche in Deutschland im Handel vorkommen... Mit mehr als 200 coloriretn Abbildungen auf 17 Tafeln, und 3 schwarzen Tafeln zur Versinnlichung des Vogaelfangs. Stuttgart, 1849. Nött grönt samtida halvfranskt band.

SCHUBERT. Naturgeschichte der Pflanzenreich in Bildern... Stuttgart und Etzlingen, Verlag von Schreiber & Schill, 1854. Text och planscher lösa i nött och solkigt originalklotryggsband.

(ISER, CARL, övers.).
Naturalhistoria, hämtad ur Funkes och Lippolds skrifter. Öfversättning. I-II. Med [174 respektive 193] illuminerade figurer efter Bertuch. Örebro, (1807-12). Hårt nötta senare skinnryggsband, ryggen loss till första bandet. Med sammanlagt 80 handkolorerade planscher (komplett), men dessa genomgående bruntonade och flertalet med äldre annotationer med bläck. 2 volymer.

Inalles 6 volymer. Ej kollationerade, skador andra än nämnda kan förekomma.

Zustandsbeschreibung

Se text!

642027

2019-05-13