Josef Frank 3 st ljusstakar
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, ljusstakar, modell J526, 3 st, bemålad björk med mässingsmanschetter, 1950-tal, sålda via Firma Svenskt Tenn, höjd ca 31 cm
LITTERATUR: Jämför Kristina Wängberg-Eriksson, Josef Frank, Livsträd i krigets skugga, Signum 1994, bild s.152
Skador: Slitage, färgbortfall. torrspricka
Fläck.
642071
2019-05-09