Resebestick silver med niellodekor
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RESEBESTICK, 3 dlr, silver, Ryssland 1800-talets mitt, niellodekor, bestående av: sked, kniv och gaffel, kniven otydligt stämplad, skeden stämplad Andrey Antonovich Kovalsky (aktiv mellan 1821-1856), Moskva 1855, gaffeln stämplad Ivan Vasilyevich Avdeyev (aktiv mellan 1852-1862), Moskva 1860(?), längd ca 20-26 cm, vikt (exkl. kniven) ca 136 g
Skeden med spår av tidigare förgyllning, åldersrelaterat slitage, kniven med otydliga stämplar
642099
2019-05-09