Plansch- och kartverk 1800-talet, 10 vol.

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

PLANSCH- OCH KARTVERK 1800-TALET (10). Parti omfattande: MENTZER. Atlas öfver Sveriges län jemte statistiska uppgifter. Norrköping, 1869. Trasigt samtida band. Innehåller 24 färglitograferade kartor i gott skick.

NICANDER (övers.). Pittoreskt universum eller Taflor ur hela den kända verlden. I-IV (II och III med varianttiteln Meyers universum...). Stockholm, 1838-41. Nötta samtida halvfranska band. 5 volymer. Band I i 2 exemplar. C:a 200 stålgraverade planscher.

HECK. Bilder-Atlas zum Conversations-Lexicon. I-X (+ text II-X). Leipzig, 1849. Trasiga samtida halvfranska band. 3 volymer. 500 stålgraverade planscher i olika ämnen.

Inalles 10 volymer. Ej kollationerade, andra skador än uppgivna kan förekomma.

Se texct!

642133

2019-05-13