Karlskrona litografi ca 1830-40
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARLSKRONA. CARDON, J. Nya Dockebyggnaden i Carlskrona. Stockholm, Spong & Cardon, ca 1835-40.
Litografi över Femfingerdockan i Karlskrona, plåtytan 330x580mm.
Troligen efter en målning av Johan Törnström 1804 som sedan kompletterats med de framskridna byggnadsarbetena fram till ca 1841. Dockorna stod klara 1846, men hela komplexet var inte klart förrän i mitten av 1850-talet.
Sällsynt plansch.
Lagade revor i marginalen som även har något solkade marginaler.
642226
2019-05-10