Collier Heribert Engelbert silver 1950-tal

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HERIBERT ENGELBERT, collier, sammankopplade lövformationer, stämplad Stigbert, Stockholm 1952, längd 37 cm, vikt ca 38 g, COLLIER, längd 36 cm, ÖRHÄNGEN, 1 par, markasiter, skruvsystem, höjd 3,5 cm, BROSCHER, 3 st., bl a en i koboltblå emalj, i form av fjäril, stämplad Nordiska Juvel AB, Stockholm 1919 resp. i form av en fleur-de-lis, filigran, ÖRHÄNGEN, 3 par, skruv-, clips- och kroksystem, ARMRING, svart emalj, dekor med orientpärlor, HÄNGE, silver och delvis underhaltigt/800

Fjäril med emaljskada, örhängen med skruvsystem har bucklor, enstaka markasiter saknas, armring med omfattande emaljslitage samt en pärla saknas

642299

2019-05-14