Taburett Johan Erik Höglander
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TABURETT, gustavianskt stockholmsarbete av Johan Erik Höglander (stolsmakare i Stockholm 1777-1813), signerad IEH samt med stockholms stolsmakarämbetes sigill, träskuren och förgylld, sitthöjd ca 41 cm
Slitage, lagningar, smärre skador
642323
2019-05-10