Fat tenn Karl XI
Klubbat för:
14 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FAT, från Karl XI:s servis på Kungsör, tenn, stämplat Thomas Shakle (mästar i London under 1600-talets mitt), graverat med kunglig krona samt på brättets undersida D 26 K:ÖHR, diameter ca 27 cm
LITTERATUR: Löfgren, Albert, Stockholms Kanngjutareskrå, Det svenska tenngjutarehantverkets historia, del I, band II, Stockholm 1933, s. 21 & 121 ff
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, 2005 25-27/5, katalognr 2556
Slitage, skador, lagningar
642582
2019-05-17