Fat tenn Karl XI

Fat tenn Karl XI
Fat tenn Karl XI
Fat tenn Karl XI
Fat tenn Karl XI
Fat tenn Karl XI
Fat tenn Karl XI
Fat tenn Karl XI
Fat tenn Karl XI
Fat tenn Karl XI
Fat tenn Karl XI

Klubbat för:

14 500 SEK

Utropspris

5 000 SEK

FAT, från Karl XI:s servis på Kungsör, tenn, stämplat Thomas Shakle (mästar i London under 1600-talets mitt), graverat med kunglig krona samt på brättets undersida D 26 K:ÖHR, diameter ca 27 cm

LITTERATUR: Löfgren, Albert, Stockholms Kanngjutareskrå, Det svenska tenngjutarehantverkets historia, del I, band II, Stockholm 1933, s. 21 & 121 ff
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, 2005 25-27/5, katalognr 2556

Slitage, skador, lagningar

642582

2019-05-17