Ljusstakar, 1800-tal, Grand Tour souvenirer
Klubbat för:
6 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KOLONNER, 1 par, 1800-tal, Grand Tour souvenirer, i form av kolonn med korintiska kapitäl, brännförgylld brons och marmor, höjd 29 cm
LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, KLassiska, hösten 2017, nr 1045, jämför närmast identiska kolonner i form av ljusstakar
Enstaka nagg samt mindre kantlagning, ursprungligen sannolikt ljusstakar
642645
2019-05-14