Motala ström 1708

Motala ström 1708
Motala ström 1708
Motala ström 1708
Motala ström 1708
Motala ström 1708
Motala ström 1708
Motala ström 1708
Motala ström 1708

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 500 SEK

MOTALA STRÖM 1708. (BLOCK, MAGNUS GABRIEL VON). Anmärkningar öfwer Motala-ström-stadnande, så ock om thes rätta orsaker och betydelse tillika med några märkwärdigheter angående frostens och isens natur och werkan, men i synnerhet then så kallade och här tils obekante grund- och kraf-isens enskylte art och egenskap. (J. H. Werner) 1708.
Liten 4:o. 192 x 149 mm. (24), 114, (6) s. Titelbladet och s. 1 tryckta med rött och svart. 1 utvikbar graverad karta. Saknar ett sista opaginerat blad med hyllningsdikt.
Nött brunt samtida skinnband med sparsamt guldornerad rygg. Enstaka småfläckar. Pappersförlust i titelbladets nedre hörn, med mindre textförlust i impressum. Kartan småfläckig och med slutna revor. Papperslagning i marginalen s. 97-103. Petter Skottes namnteckning, daterad 1747, på försättsbladet. En Siöberghs namnteckning (överstruken) på titelbladet.

Warmholtz 1185.
Magnus Gabriel von Block (1669-1722) var bl.a. assessor i Collegium Medicum och provinsial- och brunnsmedikus i Östergötland. "Ett typiskt exempel på stormaktstidens vidskepelse var de rykten som spreds 1706 att Motala ström stannat i sitt lopp, ett fenomen som återspeglas i Carl Snoilskys dikt ""Vita frun"" (...) Orsaken var att iskristaller bildats, så att strömmen fyllts av issörja och bottenfrusit, ett fenomen som inträffat då och då och som kallas "sörpning". Sörpningen 1706 tyddes till svåra järtecken, och doktor Block fann sig föranlåten att skicka ut en skrift, där händelsen vetenskapligt förklarades. (...) Det märkliga är att denne Block, en av stormaktstidens främsta bekämpare av vidskepelsen, fick namn om sig att vara en stor trollkarl i besittning av övernaturliga krafter". (Ur Allhems Östergötland 1958).

Se text!

642898

2019-05-21