Linnés öländska och gotländska resa 1745

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

LINNÉS ÖLÄNDSKA OCH GOTLÄNDSKA RESA 1745. LINNÉ, CARL VON. Carl Linnaei öländska och gothländska resa på Riksens Högloflige Ständers befallning förrättad åhr 1741. Med anmärkningar uti oeconomien, naturalhistorien, antiquiteter &c. med åtskillige figurer. Stockholm och Uppsala, hos Gottfried Kiesewetter, 1745.
8:o. 180 x 105 mm. (14), 344, (30) s. Illustrerad med träsnitt. 1 utvikbar graverad karta, 1 utvikbar graverad plansch. Ölandskartan ersatt med facsimile. Samtida halvfranskt band med litet nött guldornerad rygg, nyare pärmpapper, för- och eftersättsblad. Småfläckig inlaga. Några fuktfläckar, bl. a. s. 53-56. Pappersförlust nedre tredjedelen s. 57-60, prydlig avskrift på lagningarna. Gotlandskartan småfläckig.

Soulsby 202, Bring 148. Hulth 44 (nämner inte planschen).

Skador: Ej komplett, defekt. Se text!

642961

2019-05-21