Kaffeservis ´´Måsen´´ Bing & Gröndahl

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KAFFESERVIS, "Måsen", 45 dlr, Bing & Gröndahl, 1960/60-tal, porslin, bestående av: 12 kaffekoppar med fat, 16 assietter, 1 sockerskål, 1 kaffekanna, 1 vas, 1 skål, 5 moccakopp med fat, 6 fat, 1 kakfat, diameter ca 24.5 cm

Sockerskål med nagg på mynningen, locket till sockerskålen är Kunglig Dansk, smärre slitage, sockerskålen, 5 assietter, 6 fat och 5 moccakoppar är andra sortering

643095

2019-05-14