Rörstrand Ostindia servis
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RÖRSTRAND, Ostindia, servisdelar 85 dlr, flintgods, 1900-talets andra hälft, bestående av: 11 kaffekoppar med fat, mindre fat, såskanna, 3 äggkoppar, salt och pepparströare, gräddkanna, karrott, 8 större djupa tallrikar, 8 djupa tallrikar, 20 assietter, 20 mattallrikar, 2 övriga tallrikar, 3 ovala skålar, 4 uppläggningsfat, längd ca 36 cm
Ställvis mindre krackelyr, smärre slitage, några enstaka nagg kan förekomma
643389
2019-05-14