Rörstrand Ostindia servis

Rörstrand Ostindia servis
Rörstrand Ostindia servis
Rörstrand Ostindia servis
Rörstrand Ostindia servis
Rörstrand Ostindia servis
Rörstrand Ostindia servis
Rörstrand Ostindia servis
Rörstrand Ostindia servis
Rörstrand Ostindia servis
Rörstrand Ostindia servis
Rörstrand Ostindia servis
Rörstrand Ostindia servis
Rörstrand Ostindia servis
Rörstrand Ostindia servis

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

RÖRSTRAND, Ostindia, servisdelar 85 dlr, flintgods, 1900-talets andra hälft, bestående av: 11 kaffekoppar med fat, mindre fat, såskanna, 3 äggkoppar, salt och pepparströare, gräddkanna, karrott, 8 större djupa tallrikar, 8 djupa tallrikar, 20 assietter, 20 mattallrikar, 2 övriga tallrikar, 3 ovala skålar, 4 uppläggningsfat, längd ca 36 cm

Ställvis mindre krackelyr, smärre slitage, några enstaka nagg kan förekomma

643389

2019-05-14