Svensk topografi 1700-talet

Svensk topografi 1700-talet
Svensk topografi 1700-talet
Svensk topografi 1700-talet
Svensk topografi 1700-talet
Svensk topografi 1700-talet
Svensk topografi 1700-talet
Svensk topografi 1700-talet
Svensk topografi 1700-talet
Svensk topografi 1700-talet
Svensk topografi 1700-talet

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SVENSK TOPOGRAFI 1700-TALET. SALVIUS, LARS. Beskrifning öfver Sveriget, första tomen om Upland, af Lars Salvius. Stockholm, i Kongl: Arch: Boktr: hos sal: Joh: Laurent: Horrns enka, af Carl Joh: Röpke, 1741.
8:o. 191 x 113 mm. (20), 370, (50) s. Graverat titelblad. Svaga fuktfläckar i övre marginalen.

Sammanbunden med: HÅRLEMAN, CARL. Til kongl. maj:ts högtbetrodde man, præsident i Kongl. Maj:ts och Riksens Cammar-Collegio, riddare och commendeur af Kongl. Maj:ts Orden, högwälborne grefwe, herr Carl Fredrik Piper. Stockholm, Lars Salvius, 1751.
8:o. [Mått som ovan]. (2), 236 s. 2 träsnittsillustrationer i texten, 6 utvikbara graverade planscher, 1 utvikbar graverad karta. Svaga fuktfläckar i övre marginalen.

Sammanbunden med: ELVIUS, PEHR/HÅRLEMAN, CARL (utg.). Dag-bok. Stockholm, Gottfrid Kiesewetter, (1751-52).
8:o. [Mått som ovan]. 77, (1 blank, 2) s. Illustrerad med träsnitt i texten. De sista (2) s. bokhandelskatalog.

Nött samtida halvfranskt band med guldornerad rygg, kapitälet skavt, falssprickor. Bitvis lagerfläckiga inlagor. Joh, Wimmerstedts (överstrukna) namnteckning, daterad 1752, på försättsbladet, troligen sammes anteckningar på titelbladen till första och andra arbetena.

Warmholtz 294 (för Salvius), 266 (Hårleman), 268 (Elvius). Allt som utkom av Salvius. Bring, Itineraria Suecana 167 (Hårleman), 159 (Elvius). Hårlemans arbete utgavs utan titelblad. Han reste 1750 över Linköping, Kalmar, Karlskrona, Ljungby, Maltesholm, Lund, Malmö, Helsingborg, Vänersborg, Stola och Arboga till Stockholm. Kartan över Hjälmare kanal med slussar. Elvius reste sommaren 1748 i Österg- och Västergötland.

Se text!

643433

2019-05-21