Jeanette Rubenson Fiskebäckskil
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JEANETTE RUBENSON (född Leman, 1854-1938),
Motiv från Fiskebäckskil, signerad på baksidan Jeanette Rubenson, 46x37 cm
HISTORIK: Ernst Josephson porträtterade en virkande Jeanette Rubenson 1883.
Den kända målningen finns att beskåda i Göteborgs Konstmuseum
Krackeleringar
643850
2019-05-15