Jeanette Rubenson Fiskebäckskil

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JEANETTE RUBENSON (född Leman, 1854-1938),
Motiv från Fiskebäckskil, signerad på baksidan Jeanette Rubenson, 46x37 cm

HISTORIK: Ernst Josephson porträtterade en virkande Jeanette Rubenson 1883.
Den kända målningen finns att beskåda i Göteborgs Konstmuseum

Krackeleringar

643850

2019-05-15