Axel Nilsson, stilleben med äpplen och vindruvor
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL NILSSON (1889-1981): Vilande sällskap, signerad Axel Nilsson 43, akvarell, ca 34x26 cm
Axel Nilsson är en av de stora stockholmsskildrarna under 1900-talet. Nilsson benämns som lyrisk naivist, var en del av Smeduddskolonin och var medlem i Färg och Form.
644009
2019-05-21