Axel Nilsson, stilleben med äpplen och vindruvor

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

AXEL NILSSON (1889-1981): Vilande sällskap, signerad Axel Nilsson 43, akvarell, ca 34x26 cm

Axel Nilsson är en av de stora stockholmsskildrarna under 1900-talet. Nilsson benämns som lyrisk naivist, var en del av Smeduddskolonin och var medlem i Färg och Form.

644009

2019-05-21