Ljuskrona rokokostil
Klubbat för:
16 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
LJUSKRONA, rokokostil, 1800-talets andra hälft, för 6 ljus, förgylld stomme av mässing, behängd med prismor i form av löv, margueriter och stjärnor, stavverk med pärlor, blåsta stamglas hjärtstång, urnformade ljuspipor med droppbrickor, avslutande skärslipat klot, höjd 92, diameter 53 cm
Smärre nagg
644191
2019-05-15