Ryskt guldhalsband

Ryskt guldhalsband
Ryskt guldhalsband
Ryskt guldhalsband
Ryskt guldhalsband
Ryskt guldhalsband
Ryskt guldhalsband
Ryskt guldhalsband
Ryskt guldhalsband

Klubbat för:

6 400 EUR

Utropspris

3 500 EUR

HALSBAND, 56 guld, silver, P. Chuksanov St. Petersburg, tidigt 1900-tal, i originaletui, 13 ägg: 1, silver cabochon safir 0,2 ct, 2, guld guilloche-emalj diamant 0,07 ct och safir o,15 ct, 3, guld krysopras 5 ct, 4, guld bärnsten 5 ct, 5, ametist 10 ct, 6, guld, diamanter 0,03 ct, topas 15 ct, 7, guld, tigeröga 18 ct, 8, guld, målad porslin, 9, guld, emalj med liten kyckling, 10, guld, aventurin, 11, guld, lazurit 10 ct, 12, guld, guilloche, emalj diamant 0,1 ct, 13, guld, silver 2 smaragder och 1 diamant, längd 70 cm, vikt 45 g

Sedvanligt åldersrelaterat slitage.

644348

2019-05-20