Rättvikskåp

Rättvikskåp
Rättvikskåp
Rättvikskåp
Rättvikskåp
Rättvikskåp
Rättvikskåp
Rättvikskåp
Rättvikskåp
Rättvikskåp
Rättvikskåp
Rättvikskåp
Rättvikskåp
Rättvikskåp
Rättvikskåp
Rättvikskåp
Rättvikskåp

Klubbat för:

4 200 SEK

Schätzwert

4 000 SEK

Beschreibung

SKÅP, allmoge, sekelskiftet 17-/1800-tal, s.k rättviksskåp, stomme i bemålad furu, floral bemålning i rödbrunt, med datering 1810, underdel med lucka med bakomliggande hylla, överdelen med dörrpar med bakomliggande hyllinredning, löst krön, höjd ca 188 cm, yttermått ca 88x48 cm

Zustandsbeschreibung

Bruks- och åldersrelaterat slitage, bemålningen ställvis nött

644576

2019-05-19