Samling silverföremål England
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SILVER, 21 dlr, silver England, samling bestående av, SNIPA, William Aitkin, Birmingham 1904, H ca 14,5 cm,
MUGG, Lionel Smith & Co, Birmingham 1901, H ca 6,5 cm,
SALTKAR, ett par, blå glasskålar, Daniel & John Wellby, London 1933, H ca 3,5 cm,
SALTSKED, Sheffield 1970, L ca 6,5 cm,
KAFFESKEDAR, 4 st, baksida med text ´I Love Liberty´, Thomas Bradbury & Sons, Sheffield 1900, L ca 11 cm,
KAFFESKEDAR, 12 st, Georg Bishop & Sons, Sheffield 1938, L ca 9,5 cm, total vikt exkl. glas ca 447 g
Mindre bucklor handtag mugg, saltsked med korrosion, bruksslitage
644628
2019-05-22