Samling silverföremål England

Samling silverföremål England
Samling silverföremål England
Samling silverföremål England
Samling silverföremål England
Samling silverföremål England
Samling silverföremål England
Samling silverföremål England
Samling silverföremål England
Samling silverföremål England
Samling silverföremål England

Klubbat för:

1 500 SEK

2 000 SEK

SILVER, 21 dlr, silver England, samling bestående av, SNIPA, William Aitkin, Birmingham 1904, H ca 14,5 cm,
MUGG, Lionel Smith & Co, Birmingham 1901, H ca 6,5 cm,
SALTKAR, ett par, blå glasskålar, Daniel & John Wellby, London 1933, H ca 3,5 cm,
SALTSKED, Sheffield 1970, L ca 6,5 cm,
KAFFESKEDAR, 4 st, baksida med text ´I Love Liberty´, Thomas Bradbury & Sons, Sheffield 1900, L ca 11 cm,
KAFFESKEDAR, 12 st, Georg Bishop & Sons, Sheffield 1938, L ca 9,5 cm, total vikt exkl. glas ca 447 g

Mindre bucklor handtag mugg, saltsked med korrosion, bruksslitage

644628

2019-05-22