Halssmycke allmoge

Halssmycke allmoge
Halssmycke allmoge
Halssmycke allmoge
Halssmycke allmoge
Halssmycke allmoge
Halssmycke allmoge
Halssmycke allmoge
Halssmycke allmoge

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HALSSMYCKE, delvis förgyllt troligen låghaltigt silver, allmoge, troligen 1800-tal, 4-radigt smycke med ärtlänkar med kulformad dekor samt kläppar med hjärtformad dekor, kistlås med blomsterdekor, längd ca 41 cm, vikt ca 60 g

Åldersrelaterat slitage. Kistlås med baksidigt monogram. Saknar märkning.

644712

2019-05-16