Ferdinan Boberg Kungakanna
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
16 000 SEK
FERDINAND BOBERG, "Kungakanna", silver, stämplad K Andersson, Stockholm 1912, förgylld, genombrutet rutmönster vid bas, dekor av kronor, reliefdekor av blomknoppar, lock genombrutet i form av krona, centralt placerat Gustav V:s monogram, höjd 32 cm, vikt ca 2082 g
Historik: Modellen formgiven av Ferdinand Boberg. Gustav V skänkte priser vid olika tävlingar. Boberg och Heurlin ritade tre olika modeller med kronor i relief på livet.
Inskription: "HM Konungens Hederspris vid 21a Allmänna Svenska Landtbruksmötet i Örebro 1911 För framgångsrika bemödanden för främjandet af en rationell skogskultur"
Lockknopp lös och samt med buckla
644813
2019-05-19