Dalahäst Falk
Klubbat för:
16 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
HÄST, Dalarna, rödmålad med polykrom dekor, signerad O Falk (Olof Falk, 1885-1948), höjd ca 17,5 cm, bok "Antika Dalahästar" medföljer
LITTERATUR: Claes Wahréus, "Antika Dalahästar", sid 90-91
Brukslitage, öron med avslag
644822
2019-05-19