Samling polletter

Samling polletter
Samling polletter
Samling polletter
Samling polletter
Samling polletter
Samling polletter
Samling polletter
Samling polletter

Klubbat för:

1 500 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

SAMLING POLLETTER, 115 st., polletter av vit- och gulmetall, några för gas, men övervägande Nya Ångslupsbolaget respektive Stockholms Ångslups Aktiebolag, 1800- och 1900-tal, i plastfickor, delvis med handskrivna lappar med beskrivningar, svart ringpärm (Lembit myntalbum).

Nya Ångslupsbolaget startades 1857 för trafik mellan Röda Bodarna och Riddarhusgränd. Stockholms Ångslup
AB bildades 1863 genom sammanslagning av flera mindre bolag. Waxholmsbolaget köpte bolagets kvarvarande båtar 1970.

Zustandsbeschreibung

Se text!

644941

2019-05-19