Fyra sättugnsplattor Örmo
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ÖRMO BRUK, sättugnsplattor, 4 dlr, gjutjärn, med regentporträtt föreställande Drottning Ulrika Eleonora, ca 58x44 resp 58x36 cm
PROVENIENS: Ågerup Säteri, Norra Rörum, Skåne
HISTORIK: Örmo bruk grundades 1742 vid Ronnebyån i Södra Sandsjö socken i Kronobergs län nära gränsen till Blekinge. Från början bedrevs järnbruk med masugnsblåsning och gjutning. Verksamheten koncentrerades till gjutning av bland annat sättugnar fram till mitten av 1800-talet då bruket blev en renodlad gjutjärnsproducent.
lucka saknas, slitage, rost
645040
2019-05-22