Fyra sättugnsplattor Örmo

Fyra sättugnsplattor Örmo
Fyra sättugnsplattor Örmo
Fyra sättugnsplattor Örmo
Fyra sättugnsplattor Örmo
Fyra sättugnsplattor Örmo
Fyra sättugnsplattor Örmo
Fyra sättugnsplattor Örmo
Fyra sättugnsplattor Örmo

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ÖRMO BRUK, sättugnsplattor, 4 dlr, gjutjärn, med regentporträtt föreställande Drottning Ulrika Eleonora, ca 58x44 resp 58x36 cm

PROVENIENS: Ågerup Säteri, Norra Rörum, Skåne

HISTORIK: Örmo bruk grundades 1742 vid Ronnebyån i Södra Sandsjö socken i Kronobergs län nära gränsen till Blekinge. Från början bedrevs järnbruk med masugnsblåsning och gjutning. Verksamheten koncentrerades till gjutning av bland annat sättugnar fram till mitten av 1800-talet då bruket blev en renodlad gjutjärnsproducent.

lucka saknas, slitage, rost

645040

2019-05-22