Värja 1800-tal
Klubbat för:
4 200 SEK
2 000 SEK
VÄRJA, svensk, 1800-talets första hälft, sk infanteriofficervärja, mässingsfäste med genombruten parerplåt och delvis kannelerad knapp, rak klinga med graverad samt delvis förgylld dekor, kartuscher med texterna "Ne me remettez peint sans honneur" respektive "Ne me tirez pas sans raison", klingan fransk omkring 1700-talets fjärde kvartal, klingans längd ca 83, total längd 98 cm
645158
2019-05-26