Glasföremål av Simon Gate och Edward Hald

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SIMON GATE (1883-1945) & EDWARD HALD (1883-1980), skål på fot, 2 skålar samt karaff från okänt glasbruk, 1920-tal, skålen på fot med modellnummer G556, skålarna med modellnummer G739 och H551, skålarna och skålen på fot blåsta på Sandviks glasbruk, skålen med påklippt dekor av löv, karaffen med dekor av horisontella vulster, höjd 8-21,5 cm

Skål på fot med obetydliga kantnagg, skålen saknar lock, skålen av Hald med smärre slitage och nagg på ytan

645290

2019-05-28