Illustrerad trädgårdstidning med färglitografier

Klubbat för:

1 300 SEK

2 000 SEK

BLOMMOR I FÄRGLITOGRAFI. (5). Illustrerad trädgårdstidning. Månadsskrift för trädgårdskonstens idkare och vänner i Norden. Red. o. utg. N. U. Blomberg - C.F. Liepe. Årg. I-V. Göteborg 1858-62.

Liten 4:o. 60 hand-kolorerade el. kromolitograferade planscher (alla, enstaka brunfläckar) 12 okolorerade litograferade planscher (alla, enstaka fläckar++), många träsnitt i texten.
Nötta mörkbruna samtida hfrbd, blekta avskavda guldornerade ryggar, gröngula snitt. Enstaka fläckar. Namnteckning på försättsbladen Hanna Lundin 1869.

Lundstedt III:260.
Tidningen utgavs mellan maj 1857-april 1862. Varje årgång löpte från maj ena året till april det andra.
Skador: Se text.

Se text

645480

2019-05-24