Shamshir
Klubbat för:
30 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SHAMSHIR, persisk, 1800-talets andra hälft, parerstänger i stål med guldtauschering, kavelplattor av ben, skinnklädd balja med guldtauscherade stålbeslag, längd 99 cm
Balja med skador/bortfall, fäste med lagning
645737
2019-05-26