Ljuskrona Oscariansk 1800-tal

Ljuskrona Oscariansk 1800-tal
Ljuskrona Oscariansk 1800-tal
Ljuskrona Oscariansk 1800-tal
Ljuskrona Oscariansk 1800-tal
Ljuskrona Oscariansk 1800-tal
Ljuskrona Oscariansk 1800-tal
Ljuskrona Oscariansk 1800-tal
Ljuskrona Oscariansk 1800-tal
Ljuskrona Oscariansk 1800-tal
Ljuskrona Oscariansk 1800-tal
Ljuskrona Oscariansk 1800-tal
Ljuskrona Oscariansk 1800-tal

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

LJUSKRONA, stomme i bronserad metall och plåt, 1800-talets slut, oscariansk, för tolv ljus, behängd med prismor, invändigt elektrifierad, höjd ca 90, diameter 85 cm

Senare bronsering, slitage, enstaka prismor saknas

645787

2019-05-22