Kartor 2 st

Kartor 2 st
Kartor 2 st
Kartor 2 st
Kartor 2 st
Kartor 2 st
Kartor 2 st

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KARTOR, 2 st, "Charta öfwer Nerike...", delvis kolorerad karta över Närke, Georg Biurman, 1700-tal, bladmått ca 48,5x58 cm samt "Accurata Scaniae Blekingiae et Hallandiae...", F De Wit, delvis kolorerat blad, 1800/1900-tal, motivmått ca 49x60 cm

PROVENIENS: Ågerup Säteri, Norra Rörum, Skåne

Karta över Närke i 12 dlr, upplimmade på papper, slitage, veck

646198

2019-05-30