Kartor 2 st
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARTOR, 2 st, "Charta öfwer Nerike...", delvis kolorerad karta över Närke, Georg Biurman, 1700-tal, bladmått ca 48,5x58 cm samt "Accurata Scaniae Blekingiae et Hallandiae...", F De Wit, delvis kolorerat blad, 1800/1900-tal, motivmått ca 49x60 cm
PROVENIENS: Ågerup Säteri, Norra Rörum, Skåne
Karta över Närke i 12 dlr, upplimmade på papper, slitage, veck
646198
2019-05-30