Stolar gustaviansk stil
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STOLAR, 10 st., bok, 1900-talets andra hälft, gustaviansk stil, genombruten ryggbricka med kopplat spjälknippe, skuren dekor av bland annat fleuroner, kannelerade ben, bemålade i ljusgrått, skinnklädsel, sitthöjd ca 45 cm
HISTORIK: Modell efter original av Melchior Lundberg
Slitage, klädsel med fläckar
646255
2019-05-23