Hertha Bengtsson Blå Eld servisdelar
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HERTHA BENGTSSON (1951-1971): "Blå Eld", mat- och kaffeservis, 71 dlr., porslin, Rörstrand, bestående av: 11 mattallrikar, 6 förrättstallrikar, 3 assietter, 3 brödassietter, 2 djupa förrättstallrikar, 7 frukostskålar, 4 mindre skålar, 6 uppläggningsfat, 3 skålar, salladsskål, 3 äggkoppar, karott, brödkorg, 2 såsskålar med underfat, marmeladburk, mjölkkanna, gräddkanna, sockerskål, 6 kaffekoppar med 3 fat, salt- och pepparkar, cigarettbägare, 2 mattallrikar och 3 förrättstallrikar med gröngrå glasyr, mattallrikens diameter ca 25,5 cm
Nagg, slitage, viss missfärgning, 3 underfat till kaffekoppar saknas
646292
2019-05-23