Anna Nordgren oljemålning
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANNA NORDGREN (1847-1916): Höje å, Lund, signerad Anna Nordgren, olja på pannå av papp, 30x45 cm
År 1899 återvänder Anna Nordgren till Sverige, och bor bl.a under ett år (1912) i Lund där konstnärens andra utrop "Höje å, Lund" är utfört.
Ulf Hallius samling
646415
2019-05-25