Anna Nordgren oljemålning

Anna Nordgren oljemålning
Anna Nordgren oljemålning
Anna Nordgren oljemålning
Anna Nordgren oljemålning
Anna Nordgren oljemålning
Anna Nordgren oljemålning
Anna Nordgren oljemålning
Anna Nordgren oljemålning
Anna Nordgren oljemålning
Anna Nordgren oljemålning

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ANNA NORDGREN (1847-1916): Höje å, Lund, signerad Anna Nordgren, olja på pannå av papp, 30x45 cm

År 1899 återvänder Anna Nordgren till Sverige, och bor bl.a under ett år (1912) i Lund där konstnärens andra utrop "Höje å, Lund" är utfört.

Ulf Hallius samling

646415

2019-05-25