Ragni Cawén oljemålning
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RAGNI CAWÉN (Finland 1891-1981): Skärgårdsmotiv från Borgå, signerad Ragni Cawén, olja på pannå av papp, 27x35,5 cm
Efter studier i Finland påbörjade Ragni Cawén studieresor till Dresden 1910 och Paris 1911. Hennes mörkare måleri från Helsingfors-trakten på 1920-talet övergick senare till ett landskapsmåleri från östnyländska skärgården med en helt annan spontanitet, vilket går att återfinna i auktionens båda utrop.
Ulf Hallius samling
646417
2019-05-25