Skotsk dolk
Klubbat för:
11 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
DOLK, Skottland, 1800-talets slut, polerad klinga med sågtandad rygg, beslag i graverat stål, fäste i trä med skuren dekor, balja i svart läder med graverade stålbeslag samt gaffel och kniv med skuren dekor, längd ca 43 cm
Baljans läder med slitage och skador, beslagen något lösa
646515
2019-05-26