Taburett Johan Erik Höglander

Taburett  Johan Erik Höglander
Taburett  Johan Erik Höglander
Taburett  Johan Erik Höglander
Taburett  Johan Erik Höglander
Taburett  Johan Erik Höglander
Taburett  Johan Erik Höglander
Taburett  Johan Erik Höglander
Taburett  Johan Erik Höglander
Taburett  Johan Erik Höglander
Taburett  Johan Erik Höglander
Taburett  Johan Erik Höglander
Taburett  Johan Erik Höglander

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TABURETT, gustavianskt stockholmsarbete av Johan Erik Höglander (stolsmakare i Stockholm 1777-1813), signerad IEH samt med stockholms stolsmakarämbetes sigill, träskuren och förgylld, sitthöjd ca 41 cm

Slitage, lagningar, smärre skador

646560

2019-05-22