Kartor 1700-tal

Kartor 1700-tal
Kartor 1700-tal
Kartor 1700-tal
Kartor 1700-tal
Kartor 1700-tal
Kartor 1700-tal
Kartor 1700-tal
Kartor 1700-tal

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KARTOR, 2 st, 1700-tal, "Marchionatus Brandenburgensis Ducatus Pomeraniae et Ducatus Mecklenburgicus exusi et venales..." av Matthaeum Seutter Augustan, gravyr, delvis kolorerad, bladmått ca 54x60 samt "Regni Galliae seu Grandiae et Navarrae Tabula Geographica..." av Per Homannianos 1741, gravyr, delvis kolorerat, bladmått ca 52x58 cm

PROVENIENS: Ågerup Säteri, Norra Rörum, Skåne

mittveck, slitage, senare kolorering, nederhörn med skador/lagningar, fläckar

646626

2019-05-30