Kartor 1700-tal
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARTOR, 2 st, 1700-tal, "Marchionatus Brandenburgensis Ducatus Pomeraniae et Ducatus Mecklenburgicus exusi et venales..." av Matthaeum Seutter Augustan, gravyr, delvis kolorerad, bladmått ca 54x60 samt "Regni Galliae seu Grandiae et Navarrae Tabula Geographica..." av Per Homannianos 1741, gravyr, delvis kolorerat, bladmått ca 52x58 cm
PROVENIENS: Ågerup Säteri, Norra Rörum, Skåne
mittveck, slitage, senare kolorering, nederhörn med skador/lagningar, fläckar
646626
2019-05-30